AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE ÖZBEKİSTAN İLE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRİYOR

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE ÖZBEKİSTAN İLE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRİYOR

Akdeniz Üniversitesi ile iş birliğini geliştirmek amacıyla Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sulaymonov Botirjon Abdushukurovich, Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü Rektörü Dr. Komilov Komiljon Sobirovich ve beraberindeki heyet Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünü ziyaret etti.

Akdeniz Üniversitesi, Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü ile karşılıklı iş birliğini ve ortak anlayışı teşvik etmek ve geliştirmek üzere Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünde protokol imzalandı. Protokol töreninin ardından Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sulaymonov Botirjon Abdushukurovich ve Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü Rektörü Dr. Komilov Komiljon Sobirovich, Rektör Danışmanı ve Akis Genel Müdürü Dr. Muhammet Sedat Kolcuoğlu ve Saodat Rajabova ve Özbek öğrenciler Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünü ziyaret etti.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI ARTIRILACAK

Ziyaret kapsamında Özbekistan’dan gelen heyet ile Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Enstitü Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Ethem Karadirek ve Doç. Dr. Kürşat Çelik’in katılımıyla gerçekleştirilen iş birliğini geliştirme toplantısında Özbekistan Üniversitelerinden yüksek lisans ve doktora yapmak üzere öğrencilerin Antalya’da lisansüstü eğitim alması yönünde görüş birliğine varıldı. Ayrıca halen lisansüstü eğitime devam etmekte olan iki Özbek öğrenci sayısının artırılmasına yönelik olarak çevrimiçi tanıtım toplantıları düzenlenmesi ve karşılıklı lisansüstü öğrencilerin hareketliliğini teşvik edecek yeni araçların geliştirilmesi üzerinde duruldu.

“AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NİN BİRİKİMİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ”

Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sulaymonov Botirjon Abdushukurovich Akdeniz Üniversite’nin birikimlerinden yararlanarak güçlü iş birliği oluşturmak üzere Antalya’da bulunduklarını ve Fen Bilimleri Enstitüsünde Özbek öğrencilerin lisansüstü eğitim almalarının öğrenciler için önemli olacağını belirterek ortak çalışmak istediklerini ifade etti. Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü Rektörü Dr. Komilov Komiljon Sobirovich ise lisans öğrencileri arasında Türkiye’de lisansüstü eğitim yapmak isteyen öğrencilerin neredeyse yüzde 20’lerde olduğunu belirterek Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

“ÖĞRENCİLERİMİZE NİTELİKLİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ SUNUYORUZ”

Taşkent ve Andijan gibi önemli üniversite ve araştırma enstitüleriyle iş birliği yapmanın son derece değerli olduğunu belirten Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ise Fen Bilimleri Enstitüsünde öğrenim gören 1419 öğrenci bulunduğunu bunların 443’ünün doktora programlarına devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Özçatalbaş, lisansüstü yabancı öğrenci sayısının 140 olduğunu Özbekistan’dan gelen sadece 2 öğrenci bulunduğunu, yine diğer Türki Cumhuriyetlerden ise Azerbaycan’dan 11 öğrenci, Kazakistan’dan 5 ve Kırgızistan’dan ise 2 öğrencinin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Özçatalbaş “Buna göre Türki Cumhuriyetlerden lisansüstü öğretim için gelen öğrencilerin Türkiye dışından gelen toplam 140 öğrenci içindeki payı yüzde 14 olduğunu ve bu oranın yükseltilmesi de imzalanan protokolle mümkün olacak. Bu kapsamda Ata yurdundan gelecek Özbek öğrencilere hemen her alanda yardımcı olacağız, aynı zamanda öğrencilerimize vereceğimiz nitelikli yüksek lisans ve doktora eğitimi ile Özbek öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde seçkin bilim insanları ve profesyonel çalışanlar olmalarına ortam hazırlayacağız.” diye konuştu.

Metin ve görseller için:

Kaynak:

https://www.akdeniz.edu.tr/akdeniz-universitesi-lisansustu-egitimde-ozbekistan-ile-is-birligini-gelistiriyor/

0

Misyon

Lisansüstü eğitim programlarımız ve kontenjanları ile üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde ülkemizin bilim ve teknik kapasitesinin arttırılmasında araştırma projeleri, üniversite-kamu-özel sektör ortak AR-GE çalışmaları yapılarak yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası özellik taşıyan projelerle lisansüstü çalışmalarımızı sürdürmek ve sorunlara çözüm önerileri sunup, uygulamaya geçmesini sağlamaktır.

Vizyon

Enstitümüze bağlı anabilim dallarında öğrenimini sürdüren lisansüstü öğrencilerine; bilimsel araştırma yaparak bilgiye erişme, değerlendirme, akademik bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşma yeteneğini kazandırmak, sektör ile ortak proje hazırlama gayretinde olabilecek öğrencilerimizi de desteklemek, disiplinlerarası araştırmaları teşvik etmek, diğer üniversitelere de öğretim üyesi ve toplum için üstün nitelikli profesyonel araştırmacılar yetiştirmektir.

İletişim

Fen Bilimleri Enstitüsü
Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü- Enstitüler Binası Fen Bilimleri Enstitüsü A Blok 3. Kat Dumlupınar Bulvarı Konyaaltı / ANTALYA / TÜRKİYE
Tel: +90 (242) 227 23 80
Tel: +90 (242) 310 15 06 - Faks