İntihal/Benzerlik Tespit Programı (Turnitin)

TURNITIN

Erişim adresi: https://api.turnitin.com/login_page.asp

Kullanım: Öğrenci ödev ve tezlerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu program için sadece akademisyenler adına hesap oluşturulabilmektedir.

* Hesap bilgileriniz [noreply@turnitin.com]  adresinden [akdeniz.edu.tr] uzantılı kurumsal adresinize gelecektir.

* Program Web tabanlı olduğu için internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayar ya da mobil cihazdan giriş yaparak kullanabilirsiniz.

* [noreply@turnitin.com]  adresinden “Sizin için yeni bir Turnitin hesabı oluşturuldu” başlığıyla gelen postanın içindeki “Başlayın” linkini tıklayarak hesap bilgilerinizi ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

*Program 1-SINIF EKLE,  2-ÖDEV EKLE ve ödev bölümündeki “daha fazla işlem” menüsünden “gönder” seçeneğini seçip dokümanı 3-YÜKLEME ve 4- ÇIKTI ALMA  işlemlerinden oluşuyor. Ortalama 30 dakika içerisinde cevap veriyor.

* Yüklediğiniz belgeleri silmeyiniz. Ödev numarasını belirtip sistemden kaldırılmasını talep ediniz. Ödev numarası kaybolmuş belgeler sistemden kaldırılamıyor.

* Ödev oluştururken “isteğe bağlı ayarlar” kısmını dikkatlice doldurunuz. Aşağıda da gösterildiği gibi seçeneklerden “depo yok” ayarını yapmazsanız daha önce yüklediğiniz belgeyi tekrar taratmanız durumunda ilk yüklenen belgeyle çakışacak ve oran çok yüksek gelecektir.

Lisansüstü Tezler ve Dönem Projelerinde Orijinallik ve Benzerlik Raporu Alınması ve Kullanılmasına Dair Uygulama Esasları

Enstitü Kurul Kararı, Toplantı Sayısı: 2021/02-2, Karar Tarihi: 16.06.2021)

Misyon

Lisansüstü eğitim programlarımız ve kontenjanları ile üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde ülkemizin bilim ve teknik kapasitesinin arttırılmasında araştırma projeleri, üniversite-kamu-özel sektör ortak AR-GE çalışmaları yapılarak yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası özellik taşıyan projelerle lisansüstü çalışmalarımızı sürdürmek ve sorunlara çözüm önerileri sunup, uygulamaya geçmesini sağlamaktır.

Vizyon

Enstitümüze bağlı anabilim dallarında öğrenimini sürdüren lisansüstü öğrencilerine; bilimsel araştırma yaparak bilgiye erişme, değerlendirme, akademik bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşma yeteneğini kazandırmak, sektör ile ortak proje hazırlama gayretinde olabilecek öğrencilerimizi de desteklemek, disiplinlerarası araştırmaları teşvik etmek, diğer üniversitelere de öğretim üyesi ve toplum için üstün nitelikli profesyonel araştırmacılar yetiştirmektir.

İletişim

Fen Bilimleri Enstitüsü
Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü- Enstitüler Binası Fen Bilimleri Enstitüsü A Blok 3. Kat Dumlupınar Bulvarı Konyaaltı / ANTALYA / TÜRKİYE
Tel: +90 (242) 227 23 80
Tel: +90 (242) 310 15 06 - Faks